E-Shop

Pravidlá futbalu: Ako dlho sa hrá zápas?

Základné informácie o hracom čase, prestávke a predĺžení sú známe každému futbalovému fanúšikovi. Vedeli ste však, koľko trval najdlhší zápas v histórii futbalu?

Známy športový novinár Gary Lineker raz povedal: „Futbal je vlastne celkom jednoduchá hra. Trvá 90 minút a na konci sa vždy tešia Nemci.” Mal však bývalý reprezentačný útočník Albionu pravdu?

Pravidlá, ktoré pozná každý fanúšik

Futbalový zápas sa hrá na dva polčasy, ktoré trvajú 45 minút. Medzi polčasmi je 15-minútová prestávka. Čas beží nepretržite aj pri prerušeniach hry, ale hlavný rozhodca si dobu rôznych prerušení meria a podľa oneskorenia môže nastaviť niekoľko minút na konci každého polčasu.

V niektorých súťažiach (predovšetkým v rámci medzinárodných turnajov a pohárových klubových súťaží) nemôže hra skončiť remízou, pri ktorej sa delia body, a preto dochádza k predĺženiu, ktoré predstavuje 2 × 15 minút. Ak ani po tomto predĺžení nie je rozhodnuté strelením viac gólov jedným zo súperov, na rad prichádzajú pokutové kopy, čiže penaltový rozstrel.

Pokutové kopy nemajú žiadne časové ohraničenie. Vo väčšine prípadov sa kope 5 pokusov na strane každého tímu. Zvíťazí mužstvo, ktoré v piatich pokusoch strelí viac gólov v porovnaní so svojím súperom. Pokiaľ je stav medzi súpermi po úvodných piatich pokusoch vyrovnaný, nasleduje tzv. rýchla smrť. Ak jeden tím penaltu premení a druhý nie, zápas končí.

Ako je to v prípade mladších hráčov?

Mladšie hráčske kategórie majú skrátenú dobu hry. Napríklad, hráči prípraviek (vek 6 – 10 rokov) hrajú 2 × 25 minút, mladší žiaci (vek 10 – 13 rokov) hrajú 2 × 30 minút, starší žiaci hrajú 2 × 35 minút (vek 13 – 15 rokov) a mladší dorastenci (vek 15 – 17 rokov) hrajú 2 × 40 minút. Prakticky až od vekovej kategórie starších dorastencov (vek 17 – 19 rokov) sa hrá v klasickom časovom formáte 2 × 45 minút.

Počuli ste o najdlhšom zápase v histórii?

Na záver jedna kuriozita… Viete, koľko trval najdlhší zápas v histórii futbalu? A kde sa vôbec odohral?

Písal sa október 2009. Do Guinessovej knihy rekordov sa zapíše čas 37 hodín aj 3 minúty. Presne toľko trval zápas, ktorý sa začal v piatok podvečer a skončil sa v nedeľu krátko po jednej hodine. Hlavná myšlienka – usporiadať najdlhšie trvajúci zápas v histórii futbalu – sa zrodil v hlavách miestnych futbalistov v anglickom mestečku Felixstowe.

Do zabudnutia tak poslali rekord z Leedsu a Kanady, kde sa o podobný kúsok pokúsili v minulosti. Zápas mal charitatívny podtext. Peniaze, ktoré sa počas neho vyzbierali, putovali na podporu nemocnice v Ipswichi.

Aktéri zápasu mohli počas celého víkendu každé dve hodiny absolvovať 10-minútovú prestávku, počas ktorej sa stihli občerstviť a na chvíľu si oddýchnuť. Taktiež bol obmedzený aj počet striedajúcich hráčov.

Výsledok súboja síce nebol najpodstatnejší, ale skóre 255:188 pre „zelený tím” je takisto mimoriadne zaujímavý.